جهان / کوتاه و مختصر درباره ایتالیا

 

 

نام رسمی:جمهوری ایتالیا

 

پایتخت: رم

 

مساحت: 301،278 کیلومترمربع (شصت ونهمین کشور جهان)

 

جمعیت: 57،511،000 نفر در سال 1997 ( بیست و دومین کشور جهان)

 

نوع حکومت: جمهوری با دو مجلس قانونگذاری

 

نژاد: ایتالیایی: 1/94 % ، ساردنیایی: 7/2 % ، رتو،رومانیایی: 3/1 %.

 

دین: کاتولیک:90% ،پروتستان: 9%، سایرادیان:1%

 

زبان‌رسمی: ایتالیایی

 

شهرهای مهم: میلانو ، ناپل ، تورینو ، پالرمو ، جنوا ،  بولونیا .

 

 

 

   کشورچکمه‌ایی ایتالیا شبه‌جزیره‌ای است که در جنوب قاره‌ی اروپا جای گرفته است و ازشما ل به کشورهای سوئیس و اتریش،از شرق به اسلونی و دریای آدریاتیک و از جنوب به دریای مدیترانه و فرانسه محدود است،نواحی شمالی این کشور را دشت آبرفتی پــو در برگرفته که تا کوههای آلپ در شمال ممتد است. دشت پو مرکز فعالیتهای اقتصادی کشور است و بیشتر تاسیسات صنعتی و کشاورزی ایتالیا در آن متمرکز است. دامداری و پرورش چهارپایان در سراسر ایتالیا رواج دارد و غلات و زیتون و انگور از فرآورده‌های کشاورزی آن است.تاکستان و باغهای زیتون وسیع کرانه‌های جنوبی ، کشور ایتالیا را در ردیف یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های انگور و زیتون در دنیا قرار داده‌است.

 

   کوه آپنین، به بلندی 2914 متر (قله‌ی گران ساسو) که از شمال به جنوب ممتد است، شبه جزیره‌ی ایتالیا را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده و جزیره‌های سیسیل، سارونی و چند جزیره‌ی کوچک دیگر مانند: البا و پانتلریا بخشی از این کشور محسوب می‌شود.عمده‌ترین رودخانه‌های ایتالیا، پو:676 کیلومتر،آدیجه:362کیلومتر و آرنو: 340 کیلومتر است و بلندترین نقطه‌ی آن کوه مونته بیانکو (مون بلان) واقع در مرز ایتالیا و فرانسه(کوههای آلپ) است که 4808 متر ارتفاع دارد،علاوه بر کوههاب آلپ و آپنین،آتشفشانهای غیرفعالی به نام وزوو(کنارخلیج ناپل) و آتنا(جزبره‌ی سیسیل) نیز در این کشور به چشم می‌خورد و دریاچه ماجوره به وسعت حدود 210 کیلومتر مربع چشم‌گیرترین منطقه‌ی آبی این کشور محسوب می‌شود.

 

   در بیشتر پیاده‌روهای خیابانها‌ی این کشور میز و صندلی رستورانهای کوچک و بزرگ به چشم می‌خورد.برای مردمان شهرهای ایتالیا،خوردن صبحانه ،نهار و شام در این پیاده‌روها بسیار عادی است.

 

   به طور معمول ،مردمان ثروتمند این کشور در شهرهای شمالی ایتالیا از جمله میلان، تورین،پارما و.... زندگی می‌کننداما در شهرهای جنوبی ایتالیا از جمله ناپل مردم از سطح زندگی متوسطی برخوردارند و اغلب گروههای مافیایی در این مناطق ایتالیا زندگی می‌کنند.

 

   در شهر باستانی رم،میراثهای فرهنگی و پنهانی با تاریخ هزار ساله وجود دارد که توجه میلیونها جهانگرد را به سوی خود جلب کرده است.این شهرهنری دارای جذابیتهای زیادی است و غنای هنری پراکنده در این شهر به چشم می‌خورد.

   غذاهای ایتالیایی از جمله غذاهای معروف جهان محسوب می‌شود،تا جایی که به همراه غذاهای فرانسوی در تمامی کشورهای دنیا طرفداران زیادی دارد، برای مثال شاید در ایتالیا غذای ژاپنی نخورند،اما در ژاپن غذای ایتالیایی یک غذای بین‌المللی است. پیتزا،انواع لازانیا و اسپاگتی،ریسوتو،الامیلانسی و پولوآلاساسیاتورا،از جمله غذاهای لذیذ این سرزمین است.

italy

/ 2 نظر / 29 بازدید
قلم

سلام وبلاگ زیبایی داری و زیبا هم مینویسی. خوشحال میشم به وبلاگ منم سربزنی و نظرتو بگی. و اگر دوست داشتی با هم تبادل لینک کنیم. بازم میام به وبلاگ خوبت. فعلن بای.

عليزاده

سلام به شما دوست عزيز و گرامي از وبلاگ زيباي شما ديدن كردم و كارتون واقعا تحسين برانگيزه، براي من افتخاريست كه از وبلاگ من ديدن فرماييد و من را با نظرات سازنده خود راهنمايي بفرماييد.في امان الله ((علوم آزمايشگاهي برتر)) www.toplab.blogfa.com