گاهشمار فجایع هسته ای جهان

 

خبرگزاری فرانسه در گزارشی شدیدترین فجایع هسته ای جهان را در بیست و پنج سال گذشته را اعلام کرد

پس از حادثه اخیر در نیروگاه هسته ای ژاپن بر اثر زلزله،خبرگزاری فرانسه در گزارشی شدیدترین فجایع هسته ای جهان را در بیست و پنج سال گذشته به شرح زیر اعلام کرد:


* بیست و هشتم مارس 1979:
پس از نشت جزیی مواد رادیواکتیو از رئاکتور تاسیسات هسته ای در " تری مایل آیلند"، در ایالت پنسیلوانیای امریکا، بالغ بر صد و چهل هزار نفر از منطقه تخلیه شدند. آلودگی ناشی از نشت مواد رادیواکتیو به خارج از تاسیسات گسترش نیافت و تلفاتی هم نداشت.

* اوت 1979: نشت اورانیوم در یک سایت هسته ای مخفی نزدیک اروین در ایالت تنسی امریکا، حدود هزار نفر را آلوده کرد.

* ژانویه تا مارس 1981: چهار بار نشت پیاپی مواد رادیواکتیو در نیروگاه هسته ای تسوروگا در ژاپن که بر اساس آمار رسمی دست کم دویست و هفتاد و هشت نفر را آلوده کرد.

* بیست و ششم آوریل 1986: وقوع فجیع ترین رویداد هسته ای جهان در پی یک آزمایش اشتباه که ابتدا به انفجار قسمت فوقانی یک رئاکتور و سپس کل تاسیسات هسته ای چرنوبیل در اوکراین منجر شد. در این حادثه حدود دویست نفر به شدت آلوده شدند که سی و دو نفر آنها طی سه ماه بعد از حادثه جان باختند. این انفجار پس از آن افشا شد که ابر بزرگ رادیواکتیو در حال حرکت در آسمان شمال اروپا مشاهده شد.
پیامدهای این رویداد هسته ای برابر با پیامدهای ناشی از بیش از دویست بمب اتمی از نمونه بمبی است که امریکا سال هزار و نهصد و چهل و پنج با ان هیروشیما را هدف حمله قرار داد.

* آوریل 1933: انفجار در تاسیسات فرآوری مخفی در غرب سیبری موجب انتشار ابر حاوی گاز رادیواکتیو از جمله اورانیوم دویست و سی و پنج، پلوتونیوم دویست و سی و هفت و دیگر عناصر انشقاق پذیر شد.

* نوامبر 1995: آلودگی شدید هنگام خارج کردن سوخت از یکی از رئاکتورهای تاسیسات هسته ای چرنوبیل اوکراین گزارش شد. این خبر در حالی درز کرد که مسئولان نیروگاه سعی می کردند این موضوع را مخفی نگهدارند.

* یازدهم مارس 1997: فعالیت تاسیسات هسته ای برای درمان آزمایشی افراد در توکایمورا واقع در شمال شرقی توکیو پس از آتش سوزی و انفجار به طور موقت متوقف شد. این انفجار موجب شد دست کم سی و هفت نفر در معرض تشعشعات مواد رادیواکتیو قرار گیرند.

* سی ام سپتامبر 1999: دو کارگر در حادثه ای که در تاسیسات فرآوری اورانیوم در توکایمورای ژاپن رخ داد کشته شدند. این رویداد هسته ای شدیدترین رویداد پس از انفجار تاسیسات هسته ای چرنوبیل بود که علت آن نقض قوانین توسط کارگران بود. این حادثه بیش از ششصد نفر را در معرض مواد رادیواکتیو قرار داد و حدود سیصد و بیست هزار نفر از ساکنان منطقه را مجبور به ترک خانه هایشان کرد.

* نهم اوت 2004: بر اثر نشت بخار مواد غیررادیواکتیو در نیروگاه هسته ای میهاما در سیصد و پنجاه کیلومتری غرب توکیو، چهار کارگر کشته و چند تن دیگر دچار سوختگی های شدید شدند.
فعالیت یکی از سه رئاکتور هسته ای این نیروگاه پس از به صدا درآمدن آژیر خطر نیروگاه و درست قبل از نشت بخار به شدت داغ از توربین به طور خودکار متوقف شد.
این حادثه از نظر شمار تلفات بدترین حادثه ای بود که در تاسیسات هسته ای ژاپن روی داد.


/ 3 نظر / 30 بازدید
سعید

سلام دوست عزیز[قلب] من سعید هستم.عاشق دختری خیلی ماهی به نام بهناز ازت دعوت می کنم به بهنازونه بیای و نظر بدی. باشه که راه برای دوستی های بزرگ تر باز بشه و بیشتر با هم آشنا بشیم موفق باشی یادت نره دعوت شدی و به محض ورود لینک خواهی شد[گل]

قلم

" بوي عيد " ويژه نامه نوروزي قلم در سه بخش با موضوعات مختلف به روز شد. از شما براي مطالعه آن دعوت ميكنم. نوروز مبارك.

یه میر حسین

مهدی جون سلام اگه تونستی یه سر به وبم بزن! قربونت.