کوتاه از اسپانیا

نام رسمی: پادشاهی اسپانیا

پایتخت: مادرید

مساحت: 505،990 کیلومترمربع (پنجاهمین کشور جهان)

جمعیت: 39،323،000 نفر در سال 1997 (بیست وهشتمین کشور جهان)

نوع حکومت: مشروطه‌ی سلطنتی با دو مجلس قانونگذاری

نژاد: اسپانیایی کاستیلی:3/72% ، کاتالان: 3/16 % ، گالیسیایی:1/8 % ، باسکی: 5/1%

دین: کاتولیک: 9/94 % ، مسلمان:2/1% ، پروتستان:5/0 %

زبان رسمی: اسپانیایی

شهرهای مهم: بارسلون ، والنسیا ، سویلیا ، مالاگا ، ساراگوزا ، بیلبائو.

 

  • تا چهارصد سال پیش،اسپانیا خود یکی از کشورهای استعمارگر دنیا بود و کشورهای زیادی زیر سیطره اسپانیا بودند،به خصوص کشورهای حوزه‌ی دریای کارائیب و آمریکای لاتین و به همین خاطر فرهنگ این کشوردرآمریکای لاتین و مرکزی با مردمان آن عجین شده‌است.

سالها پیش اسپانیا به همراه پرتغال از کشورهای مستعمره بودند تا جایی که پرتقال صدهزارکیلومترمربعی،کشورهای پهناوری مانند برزیل با وسعتی نزدیک به نه میلیون کیلومترمربع را به استعمار خود درآورده بودند،البته پس استقلال فرهنگ پرتقالی در این کشور رایج شد و هنوز مردمان برزیل به زبان پرتقالی صحبت می‌کنند؛البته اوضاع برای اسپانیا تا حدی تفاوت داشت،چرا که مردم کشورهایی ازجمله مکزیک،کوبا،دومنیکن، پورتوریکو،هائیتی،السالوادور و دیگر کشورهای منطقه‌ی کارائیب خلق‌ وخوی اسپانیایی دارند و به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند،به خصوص کشورهای آمریکای جنوبی یا همان لاتین از جمله آرژانتین،شیلی،اکوادور،بولیوی،پاراگوئه،اروگوئه،پرو،ونزوئلا و کلمبیا که همه به زبان اسپانیولی صحبت می‌کنند.

  • از لحاظ صنعتی معمولا کارخانه‌های تولید خودرو در این کشور بسیار کم است اما صنعت نساجی این کشور بسیار پیشرفته است.
  • یکی دیگر از تولیدات مهم صادراتی اسپانیا،تولید لوازم‌التحریر است.لوازم‌التحریرهای                                                                                                                                                                                                  ساخت این کشوراز معروفترین لوازم‌التحریرهای صادراتی به تمام دنیاست.
  • شاید با خواندن این مطلب تعجب کنید اما حقیقت دارد.بهترین چشم پزشکان دنیا و جراحان پیوند قرنیه در بیمارستانهای مادرید فعالیت می‌کنند و از سراسر دنیا افرادی که ناامید به بینایی خود هستند به اسپانیا مراجعه می‌کنند.
  • در قرن بیستم میلادی مردمان ایالت باسک و کاتالونیا با مرکز نشینان مادریدی به مبارزه پرداختند،آنها عقیده دارند که بایدخود کشوری مستقل در اسپانیا ،اما دولتمردان مادریدی همیشه با این مسئله مبارزه کرده‌اند.شاید به همین خاطر باشد که هرگاه نمایندگان فوتبال این دو ایالت،یعنی آتلتیکو بیلبائو و بارسلونا مقابل رئال مادرید بازی می‌کنند،درسکوهای ورزشگاهها شعارهای سیاسی زیادی دیده می‌شود و حتی در بعضی ا زمواقع کار به درگیری کشیده می‌شود.
  • اسپانیا پس از فرانسه وسیع‌ترین کشوراروپای غربی وآفتابگیرترین کشوراروپاست که سازمان بهداشت جهانی،آب ‌وهوای آن را جزوسالم‌ترین مناطق آب وهوایی جهان توصیف کرده است.سرزمینی که 320 روز سال آفتابی است. جالب است که بدانید در اسپانیا بین ساعت نه تا ده شب خورشید غروب می‌کند.
/ 1 نظر / 12 بازدید
لیلا

ممنون مطالب آموزنده اي بود.