فانوس اسکندريه

   سه قرن قبل از ميلاد مسيح در نزديكي بندر اسكندريه ساختمانی را بنا كردند تا كشتي‌ها بتوانند به كمك آن به بندر وارد شوند. اين ساختمان در جزيره‌ايي به نام فاروس ساخته شد بود و معروف به فاروس يا فانوس اسكندريه بود. شبها از بالاي ساختمان زبانه‌هاي آتش ديده مي‌شد و روزها ستوني از دود به آسمان مي‌رفت تا راهنماي كشتي‌ها باشد.اين ساختمان نخستين فانوس دريايي جهان بود كه به مدت 1500 سال پابرجا ماند.

   بندر پر رفت و آمد اسكندريه را اسكندر كبير در بازديد از مصر بنا كرد و جزيره‌ي فاروس در نزديكي همين بندر بود.

   فانوس دريايي فاروس داراي سه برج مرمرين بود كه روي پايه‌ايي سنگي بنا شده‌بود و اولين برج چهارگوشي بود كه در آن براي زندگي سربازان و كارگران تعداد زيادي اتاق ساخته شده‌بود. كه در بالاي آن برج كوچكتري كه هشت وجهي بود قرار داشت.همچنين از طريق پله‌هاي مارپيچ از اين برج بالا مي‌رفتند. در بالاي ساختمان هم مجسمه‌ايي از زئوس كه به عقيده‌ي مردم آن محل در آن زمان آن را نجات دهنده ناميده بودند، نصب شده بود.در مجموع ارتفاع فانوس 117 متر بود.

   چوب را با استفاده از ارابه‌هايي به بالاي فانوس مي‌بردند و با استفاده از صفحات برنزي كه در پشت آتش قرار داشت، نور را به سمت دريا منعكس مي‌كردند.

   اين بنا را زلزله‌ايي ويرانگر در قرن 14 ميلادي از بين برد.

/ 2 نظر / 9 بازدید
هنگامه

عالی...میشه به من کمک کنید.من می خوام بدونم شما کتاب زن دکتر شریعتی را خواندید؟ من می خوام بدونم این کتاب چاپ میشه ؟ می خوام بدونم آخرین سال چاپ و انتشارات این کتاب مال چه زمانی هست؟ جسارتا من خیلی عجله دارم که بدونم....شما هم چنین مطلبی رو دارین .....لطفا به من کمک کنید و سریع خبر بدین .. این شماره منه 09163530539 من مدام میل هم چک میکنم ....منتظرم

مفیدترین

زمانی که دعوتنامه مفیدترین رو برای شما ارسال کردیم حس کردیم شما هم به کاربران فعال ما خواهید پیوست!! لطفا ما رو در مفیدتر کردن مفیدترین یاری نمایید شعار ما: مفیدترین با کاربران خودمفیدترین شد و مفیدترین خواهد ماند. منتظر حضور هرچه بیشتر شما هستیم تشکر پیشاپیش از همکاریه شما تیم نظارت بر کاربران ( مفیدترین) www.mofidtarin.com